राजधानी प्रवेश गर्ने सबै नाका सिल गर्ने तयारी

  • प्रकाशित मिति : २०७७ बैशाख २४, बुधबार
  • nepaltale.com

उपत्यकाका तीन वटै जिल्ला प्रशासन कार्यालयहरुले राजधानी प्रवेश गर्ने सबै नाका सिल गर्नुपर्ने सुरक्षा कार्ययोजना तयार पारेका छन् ।

बाहिरबाट काठमाडौ उपत्यका भित्रिने मानिसबाट कोरोना भाइरसको संक्रमण फैलिन सक्ने उच्च जोखिम औंल्याउँदै काठमाडौं, ललितपुर र भक्तपुर प्रशासनले विशेष सुरक्षा कार्ययोजना तयार पारेका हुन् ।

अत्यावश्यक सेवा र मानवीय संवेदना बाहेक सबैको आवागमन नियन्त्रण हुने गरी ३ वटै जिल्लाहरुले सुरक्षा कार्ययोजना तयार पारेका छन् । बाहिरबाट मानिसको आवागमन रोक्न सके उपत्यकाभित्र लकडाउन खुकुलो बनाएर दैनिक जीवनयापन र अत्यावश्यक सेवा प्रवाहलाई सहज बनाउँदै लगिने रणनीति अनुसार कार्ययोजना तयार पारिएको जनाइएको छ ।

कार्ययोजनामा काठमाडौ प्रवेश गर्ने सबै नाकामा अस्थायी पूर्वाधार व्यवस्थापन गरी स्वास्थ्यकर्मी सहितको ‘कोरोना डेडिकेटेड’ टोलीलाई एम्बुलेन्ससहित तयारी हालतमा राख्नुपर्ने तथा स्वास्थ्योपचारको व्यवस्थासहित क्वारेन्टाइन स्थल निर्माण गर्नुपर्ने प्रस्ताव छ ।

काठमाडौंका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी जीवनप्रसाद आचार्यले नुवाकोटबाट प्रवेश गर्ने बालाजुमाथिको तीनपिप्ले र मुड्खुभज्याङ, सिन्धुपाल्चोक जोड्ने जर्सिङपौवा, काभ्रेबाट प्रवेश गर्ने कात्तिके र जगातीर साँगा, धादिङबाट प्रवेश गर्ने थानकोट तथा मकवानपुरबाट आउने फर्पिङ नाकालाई अत्यावश्यक र मानवीय संवेदनासँग सम्बन्धित बाहेक सिल गरेर आवागमन नियन्त्रण गर्नुपर्ने प्रस्ताव तयार पारिएको जानकारी दिए।

सबैतिरका नाकाको स्थलगत निरीक्षणका लागि मंगलबार दिनभर काठमाडौंका प्रमुख जिल्ला अधिकारी जनकराज दाहाल नेतृत्वको सुरक्षा टोलीले निरीक्षण गरेको थियो । लकडाउन कार्यान्वयन सम्बन्धी कार्ययोजना क्राइसिस म्यानेजमेन्ट सेन्टर (सीसीएमसी)मा पेस गरिन त्यसपछि मात्रै आवश्यकता र औचित्य हेरेर निर्णय गरिने दाहालको भनाइ छ ।