क्वाँटी स्वास्थ्यका लागि फाइदाजनक

  • प्रकाशित मिति : २०८० भाद्र १४, बिहीबार
  • nepaltale.com

विभिन्न थरीका गेडागुडी मिसाइएको पकाइएको परिकार क्वाँटी जनैपूर्णिमाका दिन खाने गरिन्छ । मास, भटमास, मुगी, केराउ, मस्याङ, चना, सिमी, बोडीलगायत गेडागुडी मिसाएर क्वाँटी तयार गरिन्छ ।

यसरी मिसाइएको गेडागुडी मिसाएर टुसा उमारेर क्वाँटी बनाई खानाले शरीरमा रोग नलाग्ने, पेट सफा हुने र वर्षायामभर खेतीपातीको काम गर्दा शरीरमा लागेको चिसो निकाली भित्रदेखि नै तापको सञ्चार गर्छ भन्ने धार्मिक एवं आयुर्वेद शास्त्रीय मान्यता छ ।

वर्षाको बेला पानीमा भिज्दै काम गर्दा शरीर कमजोर हुने र चिसो लाग्ने भएकाले वर्षा सकिने यो बेला शरीरलाई चिसोबाट बचाउन र शरीरलाई शक्ति मिलोस् भनेर क्वाँटी खाने गरिएको हो । डाक्टरहरुका अनुसार क्वाँटी स्वस्थकर र पोषिलो खानेकुरा हो ।

टुसा उम्रेको गेडागुडीमा भिटामिन सी र रेसा हुन्छ । यसले रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउन र पाचन प्रणाली राम्रो गराउन सहयोग पुग्ने पोषणविद् एवम् आहरविद् समीक्षा कार्कीले बताइन् । उनका अनुसार क्वाँटीले मधुमेहका बिरामीको शरीरमा चिनीको मात्रा कम गर्छ र मुटुको रोग लाग्नबाट पनि बचाउँछ ।

यसले कब्जियत हटाउन, उच्च रक्तचाप र कोलेस्टेरोल नियन्त्रण, शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्य सुधारमा सहयोग पुग्ने उनले बताइन् ।