लिबिया बाढीले बगाएका ५३ सय शव भेटियो

  • प्रकाशित मिति : २०८० भाद्र २८, बिहीबार
  • nepaltale.com

लिबियामा बाढीपछिको अवस्था निकै भयावह बन्दै गएको छ ।

हालै आएको बाढीको सबैभन्दा बढी असर डेरेना सहरमा परेको छ भने बाँध भत्किँदा सहरको करिब एक चौथाइ भू-भाग डुबानमा परेको छ । बुधवारसम्म उद्धारकर्मीहरूले डेर्ना सहरमा ५३ सय भन्दा बढी शवहरू गणना गरेका थिए जबकि क्षेत्रीय प्रशासनका एक मन्त्रीले बुधबार मृतकको संख्या दोब्बर हुने सम्भावना रहेको बताए।

बाढीका कारण सो सहरका ३० हजार मानिस विस्थापित भएका छन् । पूर्वी लिबिया चलाउने प्रशासनमा नागरिक उड्डयन मन्त्री हिचेम अबु चाकियोतले रोयटर्सलाई भने कि समुद्रले लगातार दर्जनौं शवहरू समुन्द्र तटमा फ्याँकिरहेको छ।

अर्कोतर्फ, लिबियामा आप्रवासनका लागि अन्तर्राष्ट्रिय संगठन (आईओएम) ले बुधबार एक ट्वीटमा भन्यो कि डेनियल आँधीबाट सबैभन्दा प्रभावित शहर डेरनामा कम्तिमा ३०,००० मानिस विस्थापित भएका छन्। डेर्ना बाहेक बेनगाजी लगायत अन्य आँधी प्रभावित क्षेत्रहरूमा ६ हजार ८५ मानिसहरू विस्थापित भएको रिपोर्ट गरिएको छ जबकि मृत्युको संख्या अझै पुष्टि हुन सकेको छैन।

आईओएमले प्रभावित क्षेत्रमा औषधि, खोज तथा उद्धार उपकरणसहित कर्मचारी पठाएको छ । ‘क्षति यति व्यापक छ कि डेर्ना मानवीय सहायता कार्यकर्ताहरूका लागि पहुँचयोग्य छैन’ संगठनले भन्यो।

पूर्वी लिबियाका स्वास्थ्य मन्त्री ओथमान अब्दुलजलिलले शवहरूलाई डेरनामा सामूहिक चिहानमा गाडिएको बताए। केही शवहरू समुद्रबाट फेला परेका थिए जबकि उद्धारकर्मीहरूले शहरका सडक र भग्नावशेषहरूमा जहाँसुकै शवहरू खोजिरहेका थिए।

अब यसको पुनर्निर्माणमा अर्बौं रुपैयाँ खर्च हुने उनले बताए ।