विदेशी लगानीमाथि अर्को ‘हमला’, एनसेलको पोखरा केन्द्रमा प्राधिकरणले लाइन काट्यो

  • प्रकाशित मिति : 2021-01-09
  • nepaltale.com

काठमाडौं । नेपालमा विदेशी लगानी किन आउँदैनन् ? प्रश्नको उत्तर विभिन्न प्रकारले आउन सक्ला, तर सबैभन्दा महत्वपूर्ण पक्ष चाहिँ आएको विदेशी लगानीको सुरक्षा नै हो । विदेशी लगानीको महत्व नबुझेर सडकमा उर्लिएको भीडलाई सामान्य मान्न सकिएला । तर, पछिल्लो समय सरकारी निकायबाटै हमला हुन थालेका छन् । यस्तै समस्याको एउटा उदाहरण बनेको छ, एनसेल । महँगो मूल्य तिरेरै डेडिकेटेड लाइनमार्फत् विद्युत्को आपूर्ति गरिरहेको एनसेलको लाइन नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले काटिदिएको छ । आइतबार प्राधिकरणको पोखरा शाखाले एनसेलको पोखरास्थित कार्यालयमा विद्युत्को आपूर्ति प्रणाली बन्द गरिदिएसँगै सो क्षेत्रका लाखौं नागरिकहरु गुणस्तरीय मोबाइल सेवाबाट प्रभावित भएका छन् ।

के भएको थियो ? 
एनसेल पोखरा शाखाले चौबीसै घण्टा निरन्तर विद्युत् आपूर्ति हुनेगरी डेडिकेटड फिडरमार्फत् प्राधिकरणसँग विद्युत् आपूर्ति गर्दै आएको थियो । त्यसबापत समयमै बिल भुक्तानी समेत गर्दै आएको छ । तर, प्राधिकरणले ८ वर्ष अघि अर्थात्, २०६९ भदौ २० गते देखिकै छुट बिल भन्दै एनसेललाई थप १३ करोड ८० लाखको बिल पठाएपछि विवाद सुरु भएको हो । एनसेलले आफूले नियमित रुपमा विद्युत् महशुल तिरिरहेको भन्दै छुट बिलको नाममा आएको ताकेता स्वीकार जनाएको थियो ।तर, प्राधिकरणले ३५ दिने सूचना जारी नै गरेपछि एनसेल यसको विरुद्ध मंसिर २३ गते कास्की जिल्ला अदालतमा मुद्दा दायर गरेको थियो । अदालतमा मुद्दा विचाराधिन रहेको अवस्थामा प्राधिकरणले एनसेललाई उपलब्ध गराउँदै आएको लाइन काटेको हो । लाइन काटिएपछि एनसेलले आफ्नै पावर ब्याकअपबाट सञ्चालन गर्दै आएको छ । तर अपर्झट रुपमा विद्युत् आपूर्ति नहुँदा प्रयोग गरिने ब्याकअपलाई नियमित रुपमा चलाउनुपर्दा गुणस्तरीय सेवा उपलब्ध गराउन अप्ठ्यारो भइरहेको एनसेलले जनाएको छ ।

आफ्नै कमजोरी लुकाउन ‘छुट बिलिङ’
प्राधिकरणबाट प्रवाह हुने जुनसुकै प्रकारको विद्युत् सेवामा पनि मिटर प्राधिकरण आफैंले जोडिदिएको हुन्छ । ग्राहकले आफैंले चाहेर त्यस्तो मिटरलाई तलमाथि गर्न मिल्दैन, पाइँदैन । यस्तो गरेको पाइएमा त्यस्तो व्यक्ति दण्डित हुनुपर्छ । यही अवस्था कम्पनीको हकमा पनि लागु हुन्छ ।

तर, एनसेलको डेडिकेटेड फिडरमा जोडिएको मिटरमा गडबडी भएको र कम बिल उठेको भन्दै ८ वर्षपछि एकमुष्ट रुपमा रकम पठाएको हो । हेटौंडा लगायतका वितरण केन्द्रमा बढी महशुल उठ्ने गरेको तर पोखरामा कम उठेको भन्दै यसरी थप शुल्क लगाइएको प्राधिकरणको तर्क छ ।

त्यसो त एनसेलले विद्युत् प्राप्त गर्दै आएको डेडिकेटेड फिडरको क्षमता विस्तार गर्ने क्रममा २०७२ सालमा प्राधिकरणकै रिपोर्टले पनि त्यतिबेलासम्म मिटरमा कुनै खराबी नभएको उल्लेख समेत गरेको थियो । सुरुमा ६ सय ५० केभीए क्षमताबाट विद्युत् प्राप्त गर्दै आएकोमा ५ वर्षअघि यस्तो क्षमता १५ सय केभीएमा स्तरोन्नति गरिएको थियो ।

विद्युत् प्राधिकरणले भने अनुसार मिटरमा गडबडी थियो नै भने पनि त्यसमा प्राधिकरणकै कमजोरी रहन्छ । किनकी ग्राहकको रुपमा एनसेललाई मिटरसम्मको पहुँच नै हुँदैन । तर, छुट बिल भन्दै प्राधिकरणले एकमुष्ट रुपमा करोडौंको बिल बनाएर पठाएको हो ।

थप बिलिङ विरुद्ध अदालत गएको एनसेलको निवेदन अहिले जिल्ला अदालतमा विचाराधीन छ । यसबारे यही पुस १४ गते कास्की अदालतमा प्रारम्भिक सुनुवाई भएको थियो । तर, अदालतबाट अन्तरिम आदेश नआएको भन्दै प्राधिकरणले पुस १६ गते एनसेललाई शुल्क तिर्न भन्दै अन्यथा लाइन काट्ने चेतावनी दिएको थियो । त्यसको ३ दिनपछि अर्थात् पुस १९ गते एनसेलको लाइन काटिएको हो ।

एनसेलले यो घटनालाई अदालतको अवहेलना भएको रुपमा लिएको छ । अदालतले पनि प्रतिवादी पक्षले लाइन नकाट्ने भनी अदालतलाई आश्वस्त पारेको विषयलाई आधार लिएर अन्तरिम आदेश दिनु नपर्ने सुनुवाई गरेको भन्दै तत्काल लाइन काट्दा अदालतको अपहेलना भएको उल्लेख गरेको हो । त्यसो त पुस १६ गते पत्र पाएको भोलिपल्टै एनसेलले अदालतको आदेश उल्लेख गर्दै तत्काल लाइन नकाट्न अनुरोध गरेको थियो । तर, निर्णयविपरित लाइन काटिएपछि एनसेलले पुस २० गते फेरि अर्को निवेदन दायर गरेको गर्यो । यसबारे प्रारम्भिक सुनुवाई गर्दै पुस २१ गते अदालतले अन्तरिम आदेशका लागि छलफल प्राधिकरणलाई सक्कल फाइल सहित ७ दिनको समयसहित आदेश दिएको छ ।

विद्युत् आपुर्ति नहुँदा डेटा सेन्टरको सञ्चालन बन्द भई उपभोक्ताले अत्यावश्यक दूरसञ्चार सेवाबाट बन्चित हुनसक्ने खतरा रहेको समेत एनसेलले जनाएको छ । विद्युत् प्राधिकरण गण्डकी प्रदेश प्रमुख टेकनाथ तिवारी भने आफूले लगाएको शुल्क उचित भएको र पटकपटक सम्झाउँदा पनि महशुल नतिरेपछि लाइन काटिएको बताउँछन् ।-रातोपाटी