लोकसेवाले थाल्यो बढुवा प्रक्रिया,नयाँ बिज्ञापन गर्न कसरी गर्दैछ तयारी ?

  • Published Date : २०७८ असार १४, सोमबार
  • nepaltale.com

काठमाडौं । विभिन्न मन्त्रालय, निकाय र प्रदेशहरूमा लामो समयदेखि विभिन्न सेवा समूहका गरी आठ सचिव पद रिक्त रहँदै आएको छ । प्रशासन सेवाका पाँच, इन्जियरिङ सेवाका दुई र वन तथा कृषि सेवाका १ गरी ८ सचिव पद रिक्त रहे पनि समयमा नै पदपूर्ति हुन नसक्दा ती निकायका महत्वपूर्ण  काम प्रभावित हुँदै आएको छ ।

लोकसेवा आयोगमा तीन महिनादेखि पदाधिकारी नहँुदा सचिव बढुवा प्रक्रिया अवरुद्ध रहँदै आएको थियो । लोकसेवामा पदाधिकारी आएसँगै सचिव बढुवा प्रक्रिया सुरु भएको हो । समयमा नै पदपूर्ति नहुँदा सचिव बढुवाको मुखमै रहेका वरिष्ठ सहसचिव मर्कामा पर्दै आएका थिए ।बढुवा प्रक्रिया अवरुद्ध हुँदा आठ सचिव पद रिक्त

संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालय स्रोतले भने आइतबारदेखि सचिव बढुवा प्रक्रिया सुरु गरिएको जानकारी दिएको छ । ‘लोकसेवाका पदाधिकारी आएसँगै सचिव बढुवा प्रक्रिया सुरु भएको छ, अब छिट्टै योग्यताक्रममा रहेका सहसचिवहरू सचिवमा बढुवा हुनेछन् । ’संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयका एक उच्च अधिकारीले  भने । सचिव बढुवा सिफारिस समितिको अध्यक्ष लोकसेवा आयोगको अध्यक्ष रहेन कानुनी प्रावधान छ ।

आइतबार मात्रै लोकसेवा आयोगका नवनियुक्त अध्यक्ष माधवप्रसाद रेग्मीको अध्यक्षतामा सचिव बढुवा सिफारिस समितिको बैठक बसेर बढुवा प्रक्रिया अघि बढाएको हो । अब बढुवा सिफारिस समितिले योग्यता र जेष्ठताका आधारमा सचिव बढुवा प्रक्रियालाई द्रुत गतिमा अघि बढाइने तयारी गरिएको संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयले जनाएको छ ।

संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयका अनुसार हाल प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद् कार्यालय, राष्ट्रपति कार्यालय, उपराष्ट्रपति कार्यालय, कर्णाली प्रदेश, गण्डकी प्रदेशमा प्रशासन तर्फका पाँच सचिव पद रिक्त अवस्थामा छ । यसैगरी, रक्षा मन्त्रालयका सचिव रेश्मीराज पाण्डेको १७ असारमा अवकाश हुँदै छ । उनको पदका लागि समेत बढुवा प्रक्रिया छिटै थालिने भएको छ ।

यस्तै, कृषि तथा पशु विकास मन्त्रलायका पशु विकासतर्फ १ सचिव पद रिक्त छ भने इन्जिनियरिङतर्फ राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण र खानेपानी मन्त्रालयमा सचिव पद रिक्त रहेको छ । सचिव बढुवा प्रक्रियासँगै प्रशासन सेवाका ६ जना सहसचिवहरू अब छिट्टै सचिवमा बढुवा हुने भएका छन् ।

यसरी सचिव बढुवा हुनेमा सहसचिव दामोदर रेग्मी, गणेश पाण्डे, मधुसूदन बुर्लाकोटी, खगेन्द्र नेपाल, किरणराज शर्मा, रामप्रसाद घिमिरेलगायत छन् । उनीहरू सबै जना आगामी दुई साताभित्रै सचिवमा बढुवा हुनेगरी बढुवा समितिले कार्य प्रारम्भ गरेको बढुवा समितिको सचिवालयको रूपमा रहेको संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालयले जनाएको छ । दशैँ लगत्तै लोकसेवाले ठुलो संख्यामा बिज्ञापन गर्ने आन्तरिक तयारी समेत थालेको छ।