आज शाहरुख खानको जन्मदिन: थियटर हुँदै फिल्ममा यसरी बनेका थिए ‘बादशाह’

  • प्रकाशित मिति : २०७८ कार्तिक १६, मंगलवार
  • नेपाल टेल

एजेन्सी। बलिउडस्टार शाहरुख खानको आज नोभेम्बर २ मा जन्मोत्सव परेको छ। आजबाट ५५ औँ वर्षमा प्रवेश गरेका शाहरुखले अघिल्लो वर्ष यूनाइटेड अरब इमिरेट्स (यूएई)को टावर बुर्ज खालिफाले ‘बर्थडे’ सेलिब्रेट गरेका थिए। गत महिना मात्र उनका छोरा आर्यन खान ड्रग्स केसमा पक्राउ परेका थिए। अक्टोबर २ मा जेल परेका आर्यनलाई मुम्बई स्थित हाइ कोर्टले जमानत दिएको थियो। उनी अक्टोबर ३० मा घर फर्किएका थिए। आर्यन जेलमा रहदा शाहरुखले बर्थ डेको विषयमा मनाउने वा नमनाउने केहि बोलेका थिएनन्। यतिबेला आर्यन घर फर्किसकेका छन्। तर , उनको मुद्दा अझै अदालतमा छ। उनको बर्थ डेमा हामी आज उनको स्ट्रगलको चर्चा गर्दैछौँ।

बलिउडमा शाहरुखलाई ‘रोमान्स किङ’ को ट्याग दिइएको छ। किनकि उनले अधिकांश फिल्म रोमान्टिक ड्रामा गरेका छन्। पछिल्लो केही वर्ष यता बलिउडमा सफलता पाउन नसकेका शाहरुखले आफ्नै दममा आफ्नो स्टारडम पाएका हुन्। फिल्म ‘जिरो’ पछि पर्दामा नदेखिएका शाहरुख लगातार फिल्म फ्लप हुन् थालेपछि केही समय विश्राम लिएर पठानमा काम गरिरहेका छन्। पठानसँगै उनले टाइगरको नयाँ फ़्रेञ्चाइजमा समेत केमियो गर्दैछन्। यशराज फिल्म्सले ‘स्पाइ युनिभर्स’ बनाउने तयारी अनुसार यस्तो गरिरहेको छ। पछिल्लो समय सफलताको ‘ट्रयाक’ मा हिड्ने तयारी गरिरहेका शाहरुखको ‘बर्थ डे’ मा हामी उनको चर्चा गर्दैछौँ ।बाल्यकाल

शाहरुखको नाम अब्दुल रहमान राखिएको थियो । यो नाम उनलाई उनको हजुर आमाले दिएकी हुन् । तर , उनका पिताले छोरीको नाम लाला रुख राखेपछि छोराको नाम शाहरुख राखेका हुन् । शाहरुखलाई हजुरआमाले दिएको नाम भने कतै रजिस्टर भएन । उनले बाल्यकालको केही समय मामाघरमा हजुर आमासँग बिताएका थिए । त्यसैले उनलाई यो नाम दिइएको थियो । यसैगरी उनलाई बाल्यकालमा स्पोर्ट्स एकदमै मन पर्थ्यो । उनी आर्मी स्कुलमा भर्ना पनि भएका थिए । तर , उनको आमाले झन्डै एक महिनापछि शाहरुखलाई फिर्ता बोलाइन् । त्यसपछि उनी घरमै रहेर पढ्न थाले ।

एनएसडीमा बाल्यकाल

शाहरुख खानका पिता इण्डियन फ्रिडम फाइटर मध्येका एक थिए। उनले थुप्रै काम गरे , तर कतै टिकेनन् । उनले एकपछि अर्को काम परिवर्तन गर्दै अगाडि बढे । यसैक्रममा उनले नेशनल स्कुल अफ ड्रामा (एनएसडी) मा क्यान्टिन चलाउथे । बाल्यकालमा शाहरुख सेन्ट कोलम्बस स्कुलमा पढ्थे र उनकी बहिनी मोडर्न स्कुलमा पढथिन्।

उनको स्कुल १२ बजेको आसपासमा छुट्थ्यो तर बहिनीको ४ बजे। त्यसैले शाहरुख त्यो समयमा एनएसडी जान्थे , जहाँ उनको पिताले क्यान्टिन चलाउथे। त्यसैक्रममा उनले रोहिणी हतनगढी, राजेश सुवेक , सुरेखा सिकरी , राज बब्बर , रघुवीर यादव लगायतका दिग्गज कलाकारसँग नजिक हुने अवसर पाए। बच्चा भएकाले उनलाई सबैले माया गर्थे।

उनीहरुले शाहरुखलाई आफ्नो प्राक्टिसमा राख्थे र प्ले पनि देखाउथे । त्यहीबाट शाहरुखमा अभिनयको जादु सुरु भयो । ‘मैले बाल्यकाल लगभग उहाँहरुसँग विताए । सायद त्यहिँबाट अभिनयले म भित्र स्थान पायो किनकी मैले त्यो समयको हिट प्ले सबै हेरेको थिए भने दिग्गज कलाकारसँग निकै नजिक थिए’ शाहरुखले भने । उनका पिताले त्यहाँ सन् १९७४ बाट क्यान्टिन चलाउन छाडे ।

माता पिताको देहान्त

शाहरुखले बाल्यकाल देखि नै स्ट्रगल गरे । एनएसडीमा हुर्किए पनि उनको कलाकारिताले फिल्मसम्म आउन केही समय लाग्यो । यसबीचमा उनले आफ्नो माता पितालाई गुमाए । सन् १९८१ मा शाहरुखको पिताको देहान्त भयो । त्यस बेला शाहरुख १५ वर्षका थिए । उनको पितालाई क्यान्सर भएको थियो । ‘लगभग ८ महिना उपचाररत थिए र उनलाई ठिक भयो भनेर अस्पतालबाट घर ल्याएका थियौ । घर आइसकेपछि उनले आइसक्रिम मागे र खाए । हामीलाई झन् लाग्यो उनी, अब ठिक भए तर त्यो रात उनको अन्तिम रात रहेछ’ शाहरुखले भने ।

पिताले आइसक्रिम खाएपछि उनी सुत्न गए । बिहानी पख कसैले उनलाई उठाएर पिता अस्पतालमा रहेको जानकारी दियो । उनी अस्पताल पुग्दा पिताले संसार छाडिसकेका थिए । उनले अनुहार पनि हेर्न सकेनन् , खुट्टा देखे र त्यसलाई छोए जुन चिसो भइसकेको थियो । त्यसको १० वर्षपछि उनको आमाको पनि मृत्यु भयो ।

उनको आमालाई खुट्टामा समस्या भएपछि अस्पताल लागिएको थियो । त्यसबेला अस्पतालमा डायबिटिज रहेको भनियो तर त्यसको डेढ महिनाको अन्तरालमा शाहरुखकी आमाले संसार छाडिन् । आइसीयुमा रहेकी आमाको स्वास्थ्य बिग्रिदै गएपछि शाहरुख हस्पिटल तल आएर भगवानसँग प्राथना गरिरहेका थिए । उनलाई कसैले भनेको थियो ,’तिमी प्राथना गर , तिम्रो आमालाई शक्ति मिल्नेछ ।’ तात्कालीन समयमा आइसीयुमा प्रवेश नपाइने भएकोले शाहरुख हस्पिटलकै पार्किङमा प्राथना गरिरहेका थिए ।

‘म भगवानसँग आमाको जिन्दगी मागिरहेको थिए किनकि प्राथना गरुन्जेल आमाको स्वस्थ्य विग्रिदैन भन्ने मलाइ लाग्थ्यो । बहिनि बोलाउन आए तर म गइन् पछि डाक्टरले तिमी आइसीयुमा आउ भनेपछि आमालाई भेट्न गए, उनको त्यो अन्तिम समय थियो’ शाहरुखले भने । त्यो उमेरमा उनलाई लाग्थ्यो कि मान्छे तब संसार छाड्छ जब उ ढुक्क हुन्छ । उसलाई लाग्छ उसको परिवार ठिक छ , अब म नहुदा पनि यहाँ चल्छ भन्ने लागेपछि मान्छेले संसार छाड्छ। त्यसैले उनले आमालाई भने ,’यदि तपाइँले छाडेर जानु भयो भने म बहिनिहरु ख्याल राख्दिन , स्पोर्ट्स खेल्दिन र पढ्दिन ।’ तर , यी सब कुरा गर्दा गर्दै उनकी आमाले संसार छाडिन्। ‘सायद , उनलाई विश्वास थियो कि म मेरो परिवाको ख्याल राख्छु र आफ्नो काम गर्न लायक भएको छु । त्यसैले उनले त्यहिँ समयलाई रोजिन र संसार छाडिन्’ शाहरुखले भने ।

टिभी हुँदै फिल्ममा

शाहरुखलाई पर्दामा चिनाउने श्रेय जान्छ ‘फौजी’ नामक टिभी सिरियललाई । तर , उनले पहिलो काम ब्यारी जोनको प्लेमा गरेका थिए । त्यहाँ ८० केटी र १० केटा चाहिएको थियो । स्पोर्ट्स गरिरहेका शाहरुखलाई चोट लागेपछि उनी साँझको समयमा खाली भए । उनले त्यही क्रममा अडिसन दिए र सेलेक्ट भए । प्ले मा उनले ‘प्रिन्सिपल डान्सर’ को रोल पाए । प्लेमा उनलाई एउटा डायलग दिइएको थियो ,’आइ ह्याभ लेटर फर यु। एनी ।’ त्यसपछि उनले करण कपूरको सिरियल ‘फौजी’ मा काम गरेका थिए ।

‘थियटरको प्लेपछि करण सरको सिरियलमा काम गर्ने अवसर मिल्यो । उनको छोराले गर्ने भनिएको रोल नगरेपछि मलाइ अवसर मिलेको हो’ शाहरुखले पुराना दिन सम्झीए । फौजी टिभी सिरियल हिट भएसँगै शाहरुख चिनिन थाले तर उनलाई अभिनयको सौख थिएन । उनी एड फिल्म बनाउन चाहन्थे । त्यो समयमा उनलाई ह्यारी बबेजा र हेमा मालिनीको फोन आएको थियो । तर , उनी काम गर्न गएका थिएनन् । किनकी उनी दिल्लीमा थिए र काम मुम्बईमा थियो । त्यसको ३र४ महिनापछि उनको आमाको देहान्त भयो । त्यसपछि उनले आफ्नो एक्लोपनलाई कामबाट भुलाउन थाले ।

आमा नरहेपछि उनी ‘वाग्ले कि दुनिया’ नामक सिरियलमा काम गर्न मुम्बई पुगेका थिए । उनी एक वर्षको लागि मुम्बई पुगेका थिए र त्यहाँ पुग्दा उनीसँग फर्किने पैसा थिएन । उनी सिरियल कम्पनिकै अफिसमा बस्थे । एकदिन अचानक उनलाई भेट्न विवेक वास्वानी आए । उनले जीपी शिपीको फिल्म छ, काम गर भने । ‘त्यो बेला मैले म टिभी मै ठिक छु भनेको थिए । तर , भोलिपल्ट म बसेकै अफिसमा आएर विवेकजीले मलाई सिपि सरको अफिसमा लगे’ शाहरुखले भने । त्यो दिन उनले ५ फिल्म साइन गरेका थिए । उनले हेमा मालिनीलाई भेटे साथै राकेश रोशनको ‘किङ अंकल’ , हेमाकै सिफारिसमा ‘दिवाना’ सहित एकै दिनमा ५ फिल्ममा अनुबन्धित भएका थिए ।

पठानबाट कमब्याकको तयारी

शाहरुख खानले जिरोको असफलतापछि काम गरिरहेको फिल्म हो ,ुपठानु । सिद्धार्थ आनन्दको निर्देशनमा तयार भइरहेको फिल्म स्पाइको कथामा छ। फिल्ममा दीपिका पादुकोण र जोन अब्राहम पनि छन्। यशराज फिल्म्सले यसलाई ठूलो लगानीमा तयार गरिरहेको छ। साथै , यसमा सलमान खानलाई टाइगरकै रुपमा केमियो गराइनेछ। शाहरुखले केही समयको विश्रामपछि फिल्म गर्ने निर्णय गरेका हुन्। उनले एक्सन जनरको फिल्मलाई सिद्धार्थले न्याय गर्ने अपेक्षाले फिल्म गरेका हुन्। यो फिल्मले उनलाई दर्शक माँझ पहिलेकै रुपमा स्थापित गर्ने सोचाइ यशराज फिल्म्सको पनि छ। शाहरुखलाई दिलवाले दुल्हनिया ले जाएंगे , मोह्बत्ते जस्ता फिल्म मार्फत यशराज फिल्म्सले नै स्थापित गरेका थिए।