शुक्रबार फिल्म रिलिज भयो, आइतबारदेखि हामी गरिब भयौँ : फराह खान

  • प्रकाशित मिति : २०८० मंसिर ८, शुक्रबार
  • nepaltale.com

बलिउडकी चर्चित कोरियोग्राफर तथा फिल्ममेकर फराह खानको आज उद्योगमा एउटा बलियो पहिचान छ । तर एक समय थियो जब उनले धेरै संघर्षको सामना गरे । जान्नुहोस् उनको कथा ।

डान्सरका रूपमा इन्डस्ट्रीमा प्रवेश गरेकी फराह खान आजको चर्चित कोरियोग्राफर मात्रै होइनन् । वास्तवमा उनी एक सफल चलचित्र निर्माता पनि हुन् । तर के तपाईंलाई थाहा छ फराहले यो सफलताको लागि धेरै वर्ष संघर्ष गर्नुपरेको थियो ।

फराह आफैँले भारती सिंहको शोमा यसको खुलासा गरेकी थिइन् । यस शोमा उनले आफ्नो जीवनका धेरै नसुनेका कुराहरू सबैसँग सेयर गरे। यो सुनेर सबै छक्क परेका थिए ।

फराहको पीता कमरान खान बलिउडमा स्टन्टम्यान थिए भन्ने कुरा कमैलाई थाहा छ । त्यसपछि उनले चलचित्र निर्माण पनि गर्न थाले । त्यतिबेला फराह र उनको परिवारको जीवन निकै राम्रो चलिरहेको थियो । तर अचानक उनको जीवनमा भूकम्प आयो र सबै परिवर्तन भयो।

यसबारे कुरा गर्दै फराहले भनिन्- ‘म सानो हुँदा हाम्रो जीवन निकै राम्रो चलिरहेको थियो । तर जब हाम्रो घरमा साजिदको जन्म भयो, सबै कुरा बदलियो। फराहले ठट्टा गर्दै भनिन्- ‘हाम्रो दुःखको सजायस्वरूप म साजिदको कपाल च्यातिदिन्थे ।’

फराह खानले भनिन्- ‘त्यतिबेला मेरो बुवाले फिल्म बनाएका थिए । जुन शुक्रबार रिलिज भयो र फ्लप भयो र आइतबारसम्म हामी गरिब भयौँ किनभने त्यतिबेला सबैले आ-आफ्नो पैसा लगानी गरेर फिल्म बनाउँथे र बुवाले पनि त्यो फिल्मको लागि घर धितो राख्नुभएको थियो ।”

फराहले भनिन्- ‘त्यतिबेला हाम्रो परिस्थिति यस्तो थियो कि मेरी आमाले आफ्ना गहनासमेत बेच्नु परेको थियो । साथै, हामीसँग तीनवटा घरहरू थिए, ती सबै बेचिएका थिए र हामी एउटा सानो घरमा बस्न बाध्य थियौं।’

यस क्रममा फराहले यो पनि भनिन्- ‘हामी प्रायः सुन्न पाउँछौं कि यदि तपाई उद्योगबाट हुनुहुन्छ भने यदि तपाई इन्साइडर हुनुहुन्छ भने तपाईंका लागि सबै कुरा सजिलो हुनेछ। तर यो हुँदैन, यो हाम्रो लागि झन् गाह्रो छ किनभने हामीले सफलता देख्न बाँकी नै थियो ।’

फराहका बुबा कामरानले आफ्नो असफलता सहन सकेनन् र धेरै रक्सी पिउन थाले । जसका कारण एक दिन उनको कलेजो फुट्यो र उनको मृत्यु भयो । यसपछि फराहले परिवार पाल्न काम गर्न थालिन् । फराह खानले फिल्म ‘जो जीता वही सिकन्दर’ बाट कोरियोग्राफरको रुपमा चिनिन् । र, उनी त्यसपछि सधैंका लागि चर्चित भइन् ।