मोबाइल फोनको आयात ह्वातै बढ्यो, कुन देशबाट कति नेपाल भित्रिन्छ मोबाईल ?

  • प्रकाशित मिति : २०७८ असार १३, आईतवार
  • नेपाल टेल

काठमाडौं । ११ महिनाको अवधिमा मोबाइल फोनको अत्यधिक आयात भएको छ । चालु आर्थिक वर्ष २०७७र७८ को ११ महिनाको अवधिमा ६०.९३ प्रतिशतले मोबाइल फोन सेटको आयात बढेको भन्सार विभागको तथ्याङ्कले देखाउँदछ ।

कोरोना भाइरस महामारीका कारण लामो समय बन्दाबन्दी र अत्यावश्यक व्यवसायबाहेक अन्य व्यवसाय खोल्न बन्देज लगाएसँगै मोबाइल सेटको आयात बढी भएको व्यवसायीहरू बताउँछन् ।साथै, पछिल्लो समय कोरोनाले गर्दा विभिन्न इन्स्टिच्यिूट, स्कुल तथा कलेज बन्द भएको अवधिमा अनलाइन कक्षा हुने भएकाले पनि मोबाइलको माग बढेको र सोही अनुसार आयात भइरहेको मोबाइल व्यवसायीहरू बताउँछन् ।

चालु आवको ११ महिनाको अवधिमा नेपालले ३४ अर्ब १४ करोड ८४ लाख रुपैयाँ बराबरको ६५ लाख ५४ हजार ३ सय २३ सेट मोबाइल फोन आयात गरेको छ । साथै, गत वर्षको सोही अवधिमा नेपालले २६ अर्ब ५४ करोड ९९ लाख रुपैयाँ बराबरको ४० लाख ७२ हजार ६ सय ९९ सेट मोबाइल फोन आयात गरेको थियो । गत वर्षको तुलना चालु आवमा नेपालले ६० प्रतिशतले बढी मोबाइल फोन सेट आयात गरेको हो ।

त्यसैगरी उक्त आयातित मोबाइल फोनबाट नेपाल सरकारले ५ अर्ब ४० करोड ४७ लाख रुपैयाँ राजश्व संकलन गरेको छ । गत वर्षको सोही अवधिमा नेपालले २ अर्ब ४९ करोड ४१ लाख राजश्व संकलन गरेको थियो ।

यस्तै, जेठ महिनामा मात्र नेपालले करिब २ लाख बढी मोबाइल फोन आयात गरेको छ । नेपालले एक महिनाको अवधिमा २ अर्ब ५ करोड ५५ लाख रुपैयाँ बराबरको १ लाख ९९ हजार बढी मोबाइल फोन आयात भएको छ । साथै चालु आवको जेठ महिनामा आयात भएको आयातित मोबाइल फोनबाट ३२ करोड ५३ लाख रुपैयाँ राजश्व संकलन गरेको छ ।

कुन देशबाट कति आयात ?
भन्सार विभागको तथ्याङ्क अनुसार ११ महिनाको अवधिमा सबैभन्दा बढी चीनबाट मोबाइल फोन आयात भएको छ ।

चीनबाट मात्रै नेपालले २० अर्ब ७६ करोड ९४ लाख रुपैयाँ बराबरको ५३ लाख ५९ हजार ३ सय २९ सेट मोबाइल फोन आयात गरेको छ । सो आयातित मोबाइल फोनबाट नेपालले ३ अर्ब २८ करोड ७१ लाख रुपैयाँ राजश्व संकलन गरेको छ ।

त्यस्तै चीनपश्चात नेपालले भारतबाट ११ अर्ब ८३ करोड ७२ लाख रुपैयाँ बराबरको ९ लाख २ हजार ७ सय ५७ सेट मोबाइल फोन आयात गरेको छ । साथै, १ अर्ब ८७ करोड ३२ लाख रुपैयाँ राजश्व संकलन गरेको छ ।

त्यसैगरी, भियतनामबाट१ १ अर्ब २४ करोड २ लाख रुपैयाँको २ लाख ८५ हजार ७ सय ९७ सेट, अष्ट्रेलियबाट १ करोड ९७ लाख रुपैयाँको १ हजार ६४ सेट, अमेरिकाबाट ६ करोड १४ लाख रुपैयाँको १ हजार २७ सेट, युएईबाट ७ करोड ५४ लाखको १ हजार सेट, मलेसियाबाट ५छ लाख रुपैयाँको ८ सय १३ सेट, दक्षिण कोरियाबाट ५ करोड ९१ लाख रुपैयाँको ६ सय ९१ सेट, जापानबाट २ करोड २६ लाख रुपैयाँको ४ सय ३७ सेट आयात भएको भन्सार विभागको तथ्याङ्कले उल्लेख गरेको छ ।