को-को हुन् नेपालमा पाँचौपटक प्रधानमन्त्री हुने व्यक्ति ?

  • Published Date : 2021-07-13
  • nepaltale.com

काठमाडौं। नेपालमा गिरिजाप्रसाद कोइराला र सूर्यबहादुर थापाले मात्रै पाँचौपटक नेपालको प्रधानमन्त्री बन्ने अवसर पाएका थिए । उनै कोइराला र थापाको कीर्तिमानसँग बराबरी गर्दै शेरबहादुर देउवा पनि पाँचौपटक प्रधानमन्त्री बन्न सफल भएका हुन् ।

गत निर्वाचनमा नमिठो पराजय बेहोरेर प्रत्यक्षमा जम्मा २३ सिट जितेको कांग्रेसलाई नेकपा हुँदै एमालेको झगडाले अन्ततः प्रधानमन्त्रीको कुर्सी नै दिलाएको हो ।यस अघि २०५२, २०५८, २०६१ पछि २०७४ सालमा देउवा चारपटक प्रधानमन्त्री बनेका थिए । नेकपाको दुई तिहाईको सत्ता आफ्नै घरझगडाले ढलेपछि देउवाले पाँचौपटक प्रधानमन्त्री हुने अवसर पाएका हुन् ।

प्रधानमन्त्री केपी ओलीले गरेको प्रतिनिधिसभा विघटनलाई असंवैधानिक भन्दै बहुमत पुर्याएका देउवालाई प्रधानमन्त्री बनाउन सर्वोच्चदले परमादेश दिएकाे हाे । यसपछि देउवा प्रधानमन्त्री बनेका हुन् । अदालतकाे परमादेशपछि पाँचौपटक गिरिजाप्रसाद कोइराला र सूर्यबहादुर थापासँगै देउवाले बराबरीसमेत गरेका छन् ।

गिरिजा पहिलोपटक वि.सं.२०४८ देखि २०५१, दोस्रोपटक वि.सं. २०५४ देखि २०५५, तेस्रोपटक वि.सं. २०५५ देखि २०५६, चौथोपटक वि.सं. २०५६ देखि २०५८ र दोस्रो जनआन्दोलनपछि वि.सं. २०६३ देखि २०६५ सालसम्म पाँचौपटक प्रधानमन्त्री भएका थिए ।

सूर्यबहादुर थापा पनि पाँचपटक प्रधानमन्त्री

स्वर्गीय राप्रपाका नेता सूर्यबहादुर थापा पनि पञ्चातय र बहुदलमा गरी पाँचपटक प्रधानमन्त्री भएका छन् ।

पहिलोपटक थापा वि.सं. २०२१ देखि २०२३ सम्म मन्त्रिपरिषद्का अध्यक्ष बनेका थिए । त्यसपछि वि.सं. २०२३ देखि २०२५ सम्म, वि.सं. २०३६ देखि २०४० सम्म पञ्चातकालमा प्रधानमन्त्री बने । बहुदलपछि वि.सं. २०५४ सालमा र २०६० देखि २०६१ सालसम्म थापा प्रधानमन्त्री बनेका थिए ।

राप्रपा नेता लोकेन्द्रबहादुर चन्द पनि पञ्चायतकाल र बहुमतमा गरी चारपटक नेपालको प्रधानमन्त्र बनेका थिए । पञ्चायतकालमा वि.स.२०४० देखि २०४२ र वि.सं. २०४६ – २०४७ सम्म प्रधानमन्त्री बनेका थिए । बहुदल आएपछि वि.सं. २०५३ देखि २०५४ र वि.सं. २०५९ देखि २०६० सालसम्म चन्द प्रधानमन्त्री बनेका थिए ।