किन मन्त्री बन्नबाट रोकिए विनोद चौधरी ?

  • Published Date : २०७८ भाद्र १, मंगलवार
  • nepaltale.com

काठमाडौँ। शिक्षा व्यवसायी उमेश श्रेष्ठलाई मन्त्रिपरिषदमा सामेल गरिएपछि त्यसले एक प्रकारको तरङ्ग पैदा गरेको छ । मन्त्री बनाएका अन्य कैयन मानिसभन्दा योग्य र क्षमतावान भए पनि उनले सांसद र मन्त्री बन्न अपनाएको ‘बाटो’लाई लिएर नकारात्मक टिप्पणी शुरु भएको हो ।

दशकअघिसम्म वामपन्थी कम्युनिस्ट विचारप्रति प्रतिबद्ध रहेका उमेश श्रेष्ठलाई दीपकुमार उपाध्यायलगायतले ‘सांसद बन्ने गरी’ काङ्ग्रेसमा जोडेपछि उनी शेरबहादुर देउवाको खास मानिसका रूपमा रहँदै आएका छन् । सभापति देउवाभन्दा पनि उमेशलाई आरजु राणाको निकटतम् व्यक्तिको रूपमा लिइन्छ र, यसपटक राज्यमन्त्री बनाउन पनि आरजुकै निर्णायक भूमिका रहेको बताइन्छ ।प्राप्त जानकारीअनुसार शेरबहादुर देउवा ख्यातिप्राप्त उद्यमी विनोद चौधरीलाई मन्त्री बनाउन चाहन्थे । तर पत्नी आरजुको रोजाइ उमेश बने । आरजुले ‘विनोद चौधरी अघिल्लो संसद् (संविधानसभा)मा एमालेबाट प्रतिनिधित्व गर्थे, अहिले भर्खर काङ्ग्रेसमा जोडिएका छन्, भोलि कता पुग्छन् थाहा छैन’ भन्दै उमेशको सिफारिस गरेकी थिइन् । उनी आफूले मात्र होइन, देउवाका निकटतम् अन्य केही नेताहरूलाई समेत चौधरीका विरुद्धमा ‘लबिङ’ गर्न लगाएकी थिइन् । त्यसो त चौधरीको क्षमता र आर्थिक हैसियतबाट आत्तिएका केही काङ्ग्रेस नेताहरू पहिलेदेखि नै चौधरीविरुद्ध क्रियाशील भैरहेका थिए । एक पटक मौका पाएमा चौधरी सिङ्गै काङ्ग्रेस आफ्नो काबुमा राख्न सक्छन् भन्ने त्रास ती नेताहरूमा रहेको पाइएको छ । उनीहरूले चौधरीलाई मन्त्री बन्न नदिन चर्को दबाब पैदा गरेका थिए । यसरी प्रतिस्पर्धी नेताहरूले विनोद चौधरीको बाटो छेक्न दबाब पैदा गर्नुलाई स्वभाविक मानिए पनि आरजु स्वयम् चौधरीको बाटोमा तगारो बन्नुलाई आश्चर्यजनक मानिएको छ ।