वागमती प्रदेशको सत्ता बाट एमालेले हात धुँदै, मुख्यमन्त्री पड्काउँन को-को तम्सिए ?

  • प्रकाशित मिति : २०७८ आश्विन २१, बिहीबार
  • नेपाल टेल

काठमाडौं। नयाँ सरकार गठनका लागि बागमतीमा गठबन्धनबीच रस्साकस्सी चलिरहेको छ । नेकपा एकीकृत समाजवादीले बागमतीमा मुख्यमन्त्री पाउने चर्चा राजनीतिक वृत्तमा चलिरहेका बेला कांग्रेसले पनि मुख्यमन्त्रीमा दाबी गरिरहेको छ ।

कांग्रेस संसदीय दलका नेता इन्द्रबहादुर बानियाँले दुई महिनाका लागि भए पनि मुख्यमन्त्री बन्नुपर्ने दबाब प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवालाई दिएको एक प्रदेशसभा सांसदले बताएका छन् । उनले मुख्यमन्त्री बन्न गरेको प्रस्तावमाथि कांग्रेसभित्रै चर्को विरोध भइरहेको छ । पार्टी महाधिवेशनका बेला बानियाँले मुख्यमन्त्री दाबी गरेको भन्दै कांग्रेस नेता डा. शेखर कोइरालाले केही दिनअघि सार्वजनिक रुपमै आपत्ति जनाएका थिए ।आफ्नै पार्टीभित्रबाट विरोध भएपछि मुख्यमन्त्री बन्ने झिनो सम्भावना बोकेका बानियाँलाई बागमतीको प्रमुख प्रतिपक्ष दल नेकपा माओवादी केन्द्रले पनि साथ नदिने संकेत गरेको छ । माओवादी केन्द्रले एकीकृत समाजवादीका नेता राजेन्द्र पाण्डेलाई मुख्यमन्त्री बनाउन साथ दिने भएको छ । माओवादीका एक प्रदेश सांसदका अनुसार पाण्डेलाई मुख्यमन्त्रीमा समर्थन गर्ने जानकारी दिए ।

‘बानियाँले मुख्यमन्त्रीमा दाबी गरेका छन् । तर, हाम्रो पार्टीले पाण्डेलाई समर्थन गर्छ,’ माओवादीका एक सांसदले भने । उनी भन्छन्, ‘कांग्रेसलाई मुख्यमन्त्री दिने विषय बन्यो भने माओवादीले पनि मुख्यमन्त्रीमा दाबी गर्छ । कांग्रेसभन्दा ठूलो दल प्रदेशसभामा माओवादी केन्द्र छ । कांग्रेसलाई मुख्यमन्त्री किन दिने ?’

एकीकृत समाजवादीका बागमती प्रदेशकी प्रमुख सचेतक मुनु सिग्देलले आफ्नो पार्टीले सरकारको नेतृत्व गर्ने गठबन्धनमै सहमति भइसकेको बताइन् । ‘बागमतीमा एकीकृत समाजवादीबाट राजेन्द्रजी सरकारको नेतृत्व गर्नुहुन्छ । कांग्रेसले मुख्यमन्त्री मागेको मात्रै हो । कांग्रेसले सरकारको नेतृत्व गर्ने कुरामा सत्यता छैन्,’ सिग्देलले भनिन् ।

माओवादी केन्द्रले बागमतीमा मुख्यमन्त्रीका लागि दाबी गरेको छैन । अन्य प्रदेशमा माओवादी केन्द्रको नेतृत्वमा सरकार रहेकाले बागमतीमा दाबी नगर्ने ती सांसदको भनाइ छ । एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधव कुमार नेपालले पनि सार्वजनिक कार्यक्रममा बागमतीमा र १ नम्बर प्रदेशमा आफ्नो पार्टीले सरकारको नेतृत्व गर्ने सहमति भएको बताउँदै आएका छन् ।

अल्पमतमा रहेकी एमाले उपाध्यक्ष समेत रहेकी मुख्यमन्त्री अष्टलक्ष्मी शाक्यले विश्वासको मत लिन २४ असोजमा प्रदेशसभाको नवौँ अधिवेशन बोलाउन प्रदेश प्रमुख यादवचन्द्र शर्मासमक्ष सिफारिस गरेकी छन् । सरकार प्रवक्ता तथा भौतिक पूर्वाधार विकासमन्त्री केशवराज पाण्डेले विश्वासको मत लिने जानकारी दिए । उनका अनसार २४ असोजमा बस्ने प्रदेशसभा बैठकमा विश्वासको मतका लागि प्रस्ताव पेस हुनेछ ।

बागमतीमा स्पष्ट बहुमतसहित सरकार चलाउँदै आएको नेकपा एमाले सरकारबाट बाहिरिने निश्चित छ । पार्टी विभाजनसँगै अल्पमतमा परेकी मुख्यमन्त्री शाक्यले विश्वासको मत पाउने सम्भावना छैन । सरकार बनाउन ५५ मत आवश्यक पर्छ भने एमालेसँग जम्मा ४३ मत मात्रै छ ।

५६ मतसहित सरकारको नेतृत्व गरिरहेको एमालेका १३ सांसदले एकीकृत समाजवादी रोजेपछि सरकार ढल्ने निश्चित भएको हो । साना दलको समर्थन खोजे पनि एमालेले सरकार टिकाउन नसक्ने अंक गणित छ । एमालेलाई समर्थन गर्न सक्ने दल राप्रपा र नेपाल मजदुर किसान पार्टीसँग २-२ जना सांसद छन् । जुन मतले शाक्य नेतृत्वको सरकार टिक्दैन् । सरकार जोगाउन शाक्यलाई १२ मत आवश्यक पर्छ । ३ सांसद रहेको विवेकशील साझा पार्टीले यसअघि नै शाक्यलाई समर्थन नगर्ने जनाइसकेको छ । एक स्वतन्त्र सांसद पनि गठबन्धननिकट रहेका छन् ।

बागमतीको राजनीतिमा कुनै ठूलो उथलपुथल नभए करिब साढे ३ वर्ष सरकार चलाएको एमाले सत्ताबाट बाहिरिने निश्चित छ । साढे तीन वर्षअघि २९ माघमा बागमतीको मुख्यमन्त्रीमा डोरमणि पौडेलले नेतृत्व गरेका थिए । तत्कालीन नेकपाबाट पौडेलको नेतृत्वमा देशकै पहिलो प्रदेश सरकारको रुपमा बागमती प्रदेश सरकार गठन भएको थियो । पौडेलले गत २ भदौमा पार्टीको एकता कायम राख्न भन्दै शाक्यलाई मुख्यमन्त्री बनाएर सरकारबाट बाहिरिएका थिए ।