१३६ देशले ठूला कम्पनीहरुमा उच्च कर लगाउने सम्झौतामा हस्ताक्षर गरे

  • प्रकाशित मिति : २०७८ आश्विन २३, शनिबार
  • नेपाल टेल

एजेन्सी । विश्वका अधिकांश देशहरुले ठूला कम्पनीहरुमा निष्पक्ष कर लगाउने ऐतिहासिक सम्झौता गरेका छन्।

१३६ देशहरु ठूला कम्पनीहरुमा कम्तीमा १५ प्रतिशत कर्पोरेट कर लगाउन सहमत भएका छन्। यस बाहेक, देशहरुबीच मुनाफामा उचित कर लगाउनको लागि एक सम्झौता भएको छ।चिन्ता उठाइयो कि बहुराष्ट्रीय कम्पनीले आफ्नो कर बचतको लागि कम कर देशहरुमा आफ्नो मुनाफा देखाईरहेछन्। यसको बावजूद, यसको आलोचकहरु भन्छन्, १५ प्रतिशतको कर्पोरेट कर धेरै कम छ र कम्पनीहरुलाई यसबाट बच्नको लागि उपायहरु भेट्टाउनेछन्।

बेलायती अर्थमन्त्री ऋषि सुनकले यस सम्झौताले विश्वव्यापी कर प्रणालीलाई स्तरोन्नति गरी नयाँ युगमा अनुकूलन गर्ने बताएका छन्। उनले भने, ‘अब, जहाँ जहाँ ठूला कम्पनीहरु व्यापार गर्नेछन्, उनीहरु आफ्नो हिस्साको लागि उचित कर तिर्नेछन्।’ आर्थिक सहयोग र विकास संगठन (ओईसीडी)ले न्यूनतम कर दर तय गर्न धेरै दशकदेखि अभियान चलाएको थियो।

ओईसीडी भन्छन कि यो सम्झौता पछि, कम्तीमा १५० अरब डलर अतिरिक्त पैसा करको रूपमा हुनेछ र यसले महामारीबाट बाहिर आउने देशहरुको अर्थव्यवस्थालाई बलियो बनाउन मद्दत गर्दछ।