अमेरिकामा तीन प्यालेस्टाइनी विद्यार्थीलाई गोली हानियो

  • प्रकाशित मिति : २०८० मंसिर ११, सोमबार
  • nepaltale.com

अमेरिकी कलेजमा अध्ययनरत तीन प्यालेस्टिनी विद्यार्थीलाई गोली हानेर हत्या गरेको घटना सार्वजनिक भएको छ ।

अब उनीहरूको परिवारले अमेरिकी अधिकारीहरूलाई घटनालाई घृणा अपराधको रूपमा अनुसन्धान गर्न आग्रह गरेको छ।

हिशाम अवतानी, रोड आइल्याण्डको ब्राउन विश्वविद्यालयका विद्यार्थी किनान अब्देल हमिद, हेभरफोर्ड कलेज, पेन्सिलभेनियामा एक विद्यार्थी र तहसीन अहमद, जो कनेक्टिकटको ट्रिनिटी कलेजमा पढ्छन् । उनीहरू सबैलाई शनिबार राति भर्मन्ट विश्वविद्यालय नजिकै गोली लागेको थियो र आइतबार उनीहरूको उपचार भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

बर्लिङ्गटन प्रहरीले गोली प्रहार गर्ने व्यक्तिको पहिचान वा समातेको छैन र सम्भावित कारणबारे टिप्पणी गरेको छैन । ‘हामी कानून प्रवर्तनलाई यसलाई घृणित अपराधको रूपमा व्यवहार गर्ने सहित यसको राम्रोसँग छानबिन गर्न आह्वान गर्दछौं,’ प्यालेस्टिनी समर्थक गैर नाफामुखी संस्था मिडल इस्ट अंडरस्ट्यान्डिङले विद्यार्थीका परिवारहरूले आइतबार जारी गरेको विज्ञप्तिमा भने, ‘गोली चलाउनेलाई कानुनी कठघरामा ल्याउन जरुरी छ ।’

इजरायल हमास द्वन्द्व अक्टोबर ७ मा सुरु भएदेखि अमेरिकाले हिंसात्मक आक्रमण र अनलाइन उत्पीडन लगायत इस्लामोफोबिक र सेमिटिक विरोधी घटनाहरूमा वृद्धि भइरहेको बेला यो गोलीबारीहरू भएको हो। प्यालेस्टिनी विदेश मन्त्रालयले आइतबार विद्यार्थीहरूले अरबी भाषा बोल्ने र परम्परागत प्यालेस्टिनी केफियेह लगाएको र अमेरिकी अधिकारीहरूलाई जिम्मेवार व्यक्तिहरूलाई जवाफदेही बनाउन आग्रह गरेको बताएको छ।

अमेरिकी–अरब भेदभाव विरोधी समिति, संयुक्त राज्य अमेरिका स्थित एक वकालत संगठन पनि आइतबार एक विज्ञप्तिमा घृणा अपराधको रूपमा गोलीबारी अनुसन्धान गर्न राज्य र संघीय कानून प्रवर्तनलाई आह्वान गरेको छ । ‘हामीले अनुभव गरिरहेका अरब विरोधी र प्यालेस्टाइन विरोधी भावनाको वृद्धि अभूतपूर्व छ र घृणालाई हिंसात्मक बनाउने अर्को उदाहरण हो,’ एडीसीका राष्ट्रिय कार्यकारी निर्देशक अबेद अयुबले भने।